Damian Hinds MP

Damian Hinds MP
  • Education Secretary
  • Company: DfE & HM Government

Biography

Damian Hinds MP was appointed Secretary of State for Education on 8 January 2018. He was elected Conservative MP for East Hampshire in May 2010.

Education

Damian attended St Ambrose Grammar School, Altrincham before completing a degree in politics, philosophy and economics.

Political career

Shortly after entering Parliament, Damian was elected to the Education Select Committee and served until October 2012. Previously he chaired the All-Party Parliamentary Group on Social Mobility. He previously served as Assistant Government Whip from July 2014 until March 2015, Exchequer Secretary to the Treasury from May 2015 until July 2016 and as Minister of State for the Department of Work and Pensions from July 2016 to January 2018.

Career outside politics

Damian spent 18 years working in the pubs, brewing and hotel industries, in Britain and abroad.

Personal life

Damian and his wife Jacqui have 3 young children.